Yılı Kapatmanın En Güzel Yolu; En’ler!

Paylaş

Çocukluğumdan beri yılın son günlerini çok severim, her yer “yılın en’leriyle” dolar. Bütün bir yıla dönüp bakmak her zaman keyifli gelmiştir, bir de işin içine istatistikler girdiği zaman değmeyin keyfime.

Son yıllarda izlediğim ve okuduğum şeyleri arşivleme konusunda iyi bir noktaya geldim. Müzik konusunda ise bu yılın ortalarında 9 yaşını dolduran iPod’umu emekli edip, bataryasına güvenebileceğim bir telefona da sonunda sahip olmanın rahatlığıyla Spotify Premium’a geçişim, artık müzik dinleme alışkanlıkarımı da kayıt altında tutabilmemi sağladı. Yıllar önce kullanıp bıraktığım Last.fm scrobbler’a geri döndüm.

Bu yazıda önce yılı şöyle bir değerlendireyim, en çok neleri sevdim, kimlerin sesine bağlandım da kopamadım anlatayım; sonra da Spotify ve Last.fm’den aldığım verilerle biraz bu yıl neleri dinleyerek geçirdiğimi ortaya koyayım, güzel veriler sunayım; istiyorum. Belki müzik zevkimi beğenen, belki bir yerlerde önerdiğim / paylaştığım bir şarkıyı sevmiş biri olarak, belki de sadece neler çıkacak merak eden biri olarak okuyorsunuz. Belki de sadece istatistik ve grafik sözcüklerini görünce gözleriniz parlıyordur benim gibi. Keyifli bir şeyler bulmanızı umarak başlıyorum.


 

Önce bu yıl dikkatimi çeken, benim için 2016’ya anlam katan isimlerden bahsedeceğim. Yeni çıkanlar, benim yeni keşfettiklerim, yıllardır gözümüzün önünde olup benim yeni dikkatimi çekenler, önyargımı yıkanlar…

Bekleyip Kavuştuklarım

Dorothy: Belki bir reklamda, belki bir dizide denk gelmiş olabilirsiniz şarkılarına. Aklınıza ilk gelen anlamıyla “rock seviyorum” diyorsanız onları sevmeme ihtimaliniz pek az. Şu videodan ilk izlenimi edinebilirsiniz. 2014 doğumlu grubumuzun en sevdiğim şarkıları; Wicked Ones ve After Midnight.


Grace Vanderwaal
: Bu kızımıza YouTube’da denk gelmem tesadüf değildi, zira Amerika’da ilgiyi üzerine toplamıştı şu videosuyla. Ben de sesine ve tavırlarına bayılmıştım. Albüm beklemiyordum, o da geldi. Küçük Sia’mın I Don’t Know My Name adlı harika şarkısı da kendisine ait hem. Hatırlatayım; 13 yaşında.


Adamlar
: Benim için 2016 + Müzik = Adamlar. O kadar güzel müzik yapıyorlar ki… Vermek istediği her hissi kalbinizin ortasına getirip bırakıyor, güldürüyor da hüzünlendiriyor da. Gitar sesini bu kadar güzel hiçbir gruptan duymamıştım Türkiye’de. Ben ilk albümlerini bu yıl keşfetmiştim ki yılın sonunda ikinci albümleri geldi. Yaptıkları bütün şarkıları istisnasız seviyorum. Öyle Normal, Kadın, İnsanın Düştüğü Durumlar… Tın Tın, Rüyalarda Buruşmuşum, E Tabi, Acının İlacı… Bakın en sevdiklerimi de yazacaktım, seçemedim.


Macklemore & Ryan Lewis
: Bu adamlar farklı. Bağımsız duruşlarıyla, bazen çok eğlenceli bazen fazlasıyla ciddi sözleriyle çok etkileyiciler. Eğer siz de onları Thrift Shop değil mi bu yav seviyesinde biliyorsanız, yeni albümlerinden Light Tunnels ve White Privilege II’yi sözlerini okuyarak dinleyin. Buna Growing Up ile devam edin. Tekrar neşelenmek için de sözleri kapatın, kendinize dans edecek bir alan bulun ve sırasıyla Brad Pitt’s Cousin ve Dance Off şarkılarına kendinizi bırakın.


Sia
: Evet, ona tapıyoruz. Kendisini buradan övmek gibi bir densizlik yapmak istemiyorum. Sia bildiğimiz Sia. Gelmiş geçmiş en iyi müzisyenlerden biri olarak anılır mı dersiniz gelecekte? Bilemem ama bence 1000 Forms of Fear albümünden sonra yaptığı her şarkıyla yarattığı efsaneyi daha da yukarı taşıyor. Bu yılki albümden favorim Reaper. Cheap Thrills, Alive, Greatest, Bird Set Free… Kime ne anlatıyorum canım, biliyorsunuz işte. SIA.


Karmin
: Onları tanıyan kimseyi tanımıyorum. Çevremde bir kişinin bile duymamış olması, dinletsem de sevmemiş olması ilginç geliyor bana. ABD dışında da pek popüler değiller. Şarkılarının tamamını kendileri yapıyorlar ve şu video ile meşhur olmuşlardı. Yetenekli çiftimizin son albümü Leo Rising’den en sevdiğim şarkılar Dance With You, Along The Road ve Come With Me (Pure Imagination).


Birdy
: KIYMETLİMİZ. Daha önce Birdy ve Fire Within albümleriyle sesine aşık eden Birdy’miz, Beautiful Lies ile 3 yıl sonra geri döndü. İlk dinleyişten itibaren boşuna endişelenmişiz, bildiğimiz Birdy, yine harika şarkılar yapmış dedirtti. Wild Horses ve Silhouette başta olmak üzere yine hepsini çok sevdik.

Güzel Albümle Gelenler

Bir de bu sene çok güzel şarkılarla gelenler oldu:

 • Metallica, sıkı bir hayranı olmasam da yeni albümüyle beklentimi aştı,
 • The Lumineers bu yıl dinlediğim en iyi albümü yaptı,
 • Red Hot Chili Peppers onlara gereken değeri vermediğimi gösterdi,
 • Coldplay (Aralık 2015 ama onu da sayıyorum) yine çok tatlı,
 • Twenty One Pilots albümüyle benim için yılın sürprizlerinden oldu,
 • OneRepublic Oh My Oh ile seviyesini korudu,
 • Tom Odell kafamda erkek Birdy olarak kaldı,
 • Kings of Leon‘un Waste A Moment’ı ne de güzel oldu,
 • Shawn Mendes‘ten çok ümitliydim artık daha ümitliyim,
 • The Chainsmokers #SELFIE rezaletiyle inşa ettiği önyargı duvarını Don’t Let Me Down ve Closer ile paramparça etti,
 • Bastille Wild World dedi ama öyle böyle değil çok güzel dedi,
 • Passenger‘ı Let Her Go sonrası unutmuştum bu sefer bir sürü güzel şarkıyla geldi,
 • Pinhani‘nin Kediköy’ü de çok güzel oldu, küçümsenirken hayran bıraktı.

Gözümde Yükselenler

 • Kalben‘i Nilüfer Müzik Festivali’nde izledikten sonra kalan 6 ayda aklımdan çıkmadı şarkıları. Ne özgün bir ses bu, her dinlediğimde beğenmekle şaşkınlık arası bir şey yaşıyorum. Tabii ki Sadece en sevdiğim.
 • Lady Gaga‘nin Joanne’i yılın en sevdiğim albümlerinden oldu. Yeteneğinden emin olduğum ama bir türlü sevemediğim Gaga, bu albümde bambaşka bir seviyeye çıktı gözümde. Çok daha özgüvenli, güzelliğini geçmişten alan bir albüm olmuş Joanne.
 • Of Monsters and Men tavsiye üzerine dinlemeye başladığım, dinledikçe kendini sevdirenlerden.
 • Mumford & Sons‘ı şu olağanüstü ân’a denk geldiğimden beri dinliyorum. Hala sıkı takipçi veya büyük hayran değilim ama videonun etkisinden olsa gerek, ne zaman Cave çalsa içim kıpır kıpır oluyor!

Spotify’a Göre 2016’da En Sevdiklerim

Upuzun bir liste vermiş sağ olsun canım Spotify’ım. İlk 10 şöyle:

10. Dark Necessities – Red Hot Chili Peppers
9. Come with Me (Pure Imagination) – Karmin
8. Don’t Let Me Down – The Chainsmokers
7. Beni Vur – Harun Tekin
6. Haydi Söyle – Kalben
5. Bensiz Bir Sen – You May Kiss the Bride
4. Light Tunnels (feat. Mike Slap) – Macklemore & Ryan Lewis
3. Wherever I Go – OneRepublic
2. Dance Off (feat. Idris Elba & Anderson .Paak) – Macklemore & Ryan Lewis
1. Sadece – Kalben


Tüm Dinlediklerim (Haziran Sonrası Veriler)

Haziran itibariyle verileri toplamaya başladığım için bu kısımlar yılın yarısı için geçerli olabiliyor. 

521 müzisyenin çıkardığı 847 albümden tam 1420 şarkı dinlemişim. Toplam dinleme sayısı 2535. Her şarkıyı 1.7 kez dinlemişim gibi saçma bir istatistik yerine, yılın en çok dinlenenlerini 5’erden sıralıyorum:

Şarkılar:

5. Do You Remember –  Jarryd James
4. Hepinize El Salladım – Adamlar
3. Haydi Söyle – Kalben
2. Closer – The Chainsmokers
1. Sadece – Kalben

Albümler:

5. Joanne –  Lady Gaga
4. Leo Rising – Karmin
3. Eski Dostum Tankla Gelmiş – Adamlar
2. Kalben – Kalben
1. Rüyalarda Buruşmuşuz – Adamlar

Müzisyenler:

5. Metallica
4. Kalben
3. Birdy
2. Karmin
1. Adamlar


Bu kadar dostlar! Buraya kadar gelmişsiniz, umarım seveceğiniz yeni müzisyenlerle, şarkılarla karşılaşmışsınızdır.

Yeni yılda aşık olacağınız melodilerle karşılaşmanız dileğiyle!

Bonus: Şu OK GO kliplerini bi izleyin artık. İnsan böyle bi şeyi görüp acayip beğenir de herkes görsün beğensin diye deli gibi paylaşır ya, işte benim için OK GO videoları onlar. Bakın daha da bi şey demiyorum YouTube’a sadece grubun adını yazın ve herhangi bir videosunu izleyin, sonra gerisi gelir.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Yazılar
Benzer