Çıtayı Mars’a Çıkaran Ücretsiz Fotoğraf Siteleri

Paylaş

Eğer hayatınız boyunca bir ödev, iş sunumu vs. hazırladıysanız mutlaka internette stok görsel sitelerine denk gelmişsinizdir. Ne hikmetse aradığınız o mükemmel resim hep de stok sitelerine ait çıkar ve sizden bir fotoğraf için 10’larca dolar isteyebilirler . Daha sonra siz de bana görsel mı yok deyip gider google görsellerde bulduğumuz stok sitesine ait olmayan idare eder bir görüntüyü alır kullanırız. Tabi hiç düşünmeyiz bu fotoğraf için telif var mı, sahibine atıfta bulunmalı mıyım çünkü çoğu zaman fotoğraf sahibinin göremeyeceği çok uzak yerlerde kullanırız ve stok fotoğraflardaki gibi üstünde de site reklamı yer almaz. Bu süreçten hepimiz geçtik. Ne kadar etik olduğu tartışılır ama benim işim değil. Geçenlerde yine bu döngüye girmek üzereydim ki bir ampul yandı ve acaba dedim. O günden beri hayatım, ödevlerim, sunumlarım, yaptığım web siteleri, haberler yazılarım bir daha aynı olmadı. O gün ücretsiz fotoğraf sitelerinin çok başarılı olduklarını fark ettim. Gereksiz derecede başarılılar. Hatta öyle ki insanı zaten bedavaya çekilmişi var deyip fotoğraf makinesi alma hevesini kaçıracak seviyede bir başarı bu.

Ama bu sitelerin ortak ve çok daha önemli bir özellikleri sadece ücretsiz olmaları değil fotoğrafların CC0 lisansı ile korunuyor olması. Bu lisansın en güzel yanı ne biliyor musunuz? Profesyonel fotoğrafçıların çektiği bu fotoğrafları hiç bir atıf gösterme zorunluluğu olmadan ticari bile olsa istediğiniz gibi istediğiniz şekilde kullanabiliyor olmanız. Tabi ki atıf gösterirseniz hayra geçersiniz diyorlar ama ortada hiç bir zorunluluk olmadığını belirterek. Yani anlayacağınız her şey serbest. Eğer bana inanmıyorsanız CC0 lisansının özelliklerini buradan kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

İşte benim gözümde seviyeyi Mars’a çıkarmış o ücretsiz fotoğraf siteleri:

Unsplash

Benim aramalarımda en tutarlı ve en çok sonuca ulaşan fotoğraf sitesi olduğu için Unsplash’ı ilk olarak tanıtmak istedim. Her ne kadar en güzel sonuçları verse de fotoğrafı indirirken boyutunu seçememek ve orjinal boyutta indirmek zorunda olmanız biraz can sıkmıyor değil. Ama eğer indirdiğiniz resmin çok yer kaplaması sizin için sorun değilse gereğinden fazla kaliteli resimleri kullanmakta tamamen serbestsiniz


Pixabay

Unsplash kadar olmasa da bolca sonuca ulaşabiliyorsunuz ve genellikle gayet güzel sonuçlar veriyor. Sonuç sayısı az farkla Unsplash’ın gerisinde kalsa da diğer sitelerin aksine Türkçe dil desteği olması bazılarınız için belki de kritik bir rol oynayabilir. Aynı zamanda fotoğrafları indirirken boyutunu seçebiliyor olmanız da çokça zaman kazandırabilen bir özellik.


Pexels

Pexels, pixabay’e göre biraz daha fazla içeriğe sahip yine indirmek istediğiniz fotoğrafın boyutunu seçebiliyor oluşunuz hoş bir detay. Eğer Pixabay’in Türkçe dil desteği ile işiniz yok ise ben Unsplash’dan sonra Pexels’i de bir kontrol etmenizi öneririm


Stocksnap

Açıkçası diğer alternatiflerin yanında fotoğraf çeşitliliği olarak en zayıf kalan seçenek stıcksnap oldu. Hem az fotoğraf sunması hem de indirme sırasında boyut seçtirmemesi sadece diğerlerinin gerisinde kalmasına neden oluyor. Ama aradığınızı diğer 3 sitede bulamadıysanız bakabileceğiniz bir alternatif olarak aklınızda bulunmasında fayda var.

 

Bugün de size dilim döndüğünce en başarılı bulduğum ücretsiz fotoğraf sitelerini anlatmaya çalıştım. Unsplash ve Pixabay benim favorilerim olsa da 4 site tanıtmamın nedeni genellikle sitelerin birinde bulduğunuz fotoğraf diğerlerinde olmuyor. Ne zaman hangisine ihtiyacınız olacağını bilmek zor o yüzden benim tavsiyem hepsini inceleyerek kendi kullanım alanınıza en uygun olanı seçmeniz. Hatta bunlar ile sınırlı kalmayıp daha fazla araştırma yapmanız ve daha iyi siteler bulup beni de aydınlatmanız.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Yazılar
Benzer