Quidditch Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Paylaş

QUIDDITCH NEDİR? YENİR Mİ? İÇİLİR Mİ?

Quidditch aslında Harry Potter isimli arkadaşımızın hikayesinden yola çıkarak J.K. Rowling’in yazmış olduğu fantastik seride oynanan fantastik bir spordur. Aslında uçan süpürge ve sihirli toplarla oynanır. Fakat 2005 yılında bir grup Amerikalı üniversite öğrencisi bunu kitapta geçen diliyle bunu Muggle’lara yani normal, sihir yapamayan insanlara uyarlamışlar ve o sene kendi aralarında ilk dünya kupasını düzenlemişler. 2005’ten sonra bir anda patlama yapıp dünyanın her yerine yayılmış bir spor Quidditch.

NASIL OYNANIR?

Kısaca anlatmak gerekirse 7’şer kişilik takımlarla oynanıyor. Oyunun ilk 17 dakikasında 6 kişi maça başlanır. Bu takımlarda 1’er tutucu 3 ‘er kovalayıcı ki bunlar Quaffle denilen havası biraz alınmış bir voleybol topuyla sayı atarlar ve 2’şer vurucu ki bunlar da Bludger denilen Amerika’daki yakar top turnuvalarında kullanılan toplarla rakip takım oyuncularını vururlar. Oyunda 1 adet Quaffle ve her takımın 3 çemberi var. Quaffle’ı çemberden geçirmek 10 puan verir. 3 adet de Bludger adı verilen toplar bulunuyor. Vurucular bu topları kullanarak rakip oyuncuları vurarak oyundan düşürmeye çalışırlar. Her bir oyuncu süpürgeleri üzerinde oynadığı için vurulduklarında süpürgelerinden inmeleri, kendi çemberlerine dokunarak oyuna tekrar dahil olmaları gerekiyor. 17. dakikada genelde filmi izleyenlerin ilk sorduğu Snitch koşucusu oyuna girer. Snitch beline tutturulmuş bir adet çorabın içerisinde ufak bir tenis topu taşıyan bir insandır. Her takımın 18. dakikada 1’er arayıcısı bu topu yakalamaya çalışır. Bu topun değeri 30 puandır ve yakalandığında oyun biter. Ama Quidditch’i en güzel anlamanın yolu gelip hep birlikte oynamaktır tabi ki.

KAAN BOLAT QUİDDİTCH’DE NE YAPAR?

Ben şuanda Türkiye’nin 2. kurulan takımı olan METU Unicorns ve METU Minicorns (B Takım) takımlarının ve son derece gurur duyduğum Türkiye Milli Quidditch Takımlarının koçuyum ve aynı zamanda METU Unicorns’da arayıcı ve kovalayıcı olarak oynuyorum.  Merak edenler için de söyleyelim Türkiye’nin ilk kurulan Quidditch takımı ODTÜ Hippogriffs‘dir.

PEKİ NEREDEN GELDİ AKLINIZA BÖYLE BİR SPOR YAPMAK?

Bu konuda Canan Türkmen ve ev arkadaşım olan Can Kaytaz gerçekten çok fazla emek sarf ettiler. Üçümüz de aslında ODTÜ BKFT üyeleriyiz ve bir gün topluluk odasında konuşulurken Kürşat isimli arkadaşımız ben hiçbir sporu yapmam iddiasında bulundu. Quidditch bile mi oynamazsın dendiğinde ise durduk baktık ve gerçekten Quidditch’in oynandığını gördük ve ampuller yandı: Biz bunu Türkiye’ ye getiririz dedik ve o gün bugündür Quidditch’i bütün Türkiye’de oynanan bir spor haline getirmek için uğraşıyoruz.

QUIDDITCH’İN EN SEVDİĞİNİZ ÖZELLİĞİ NEDİR?

Quidditch şuanda diğer sporlardan çok farklı bir noktada. Özellikle endüstriyelleşmiş olan futbol, basketbol, Amerikan futbolu gibi sporların aksine burada düşmanca bir rekabet yok, insanlar hırsla öfkeyle birbirini yok etmek için oynamıyor. Burada dostluk, arkadaşlık ve en önemlisi karşılıklı güven var. En ciddi uluslararası turnuvalarda dahi iki takım maç yaparken turnuvada bir sonraki maçı yapacak olan takım bu maçın hakemliğini ve snitchliğini üstleniyor. Takımlar birbirine karşı bir güven besliyor ve böyle de olması gerekiyor.

BİR DİĞER EN ÖNEMLİ ÖZELLİK İSE CİNSİYET EŞİTLİĞİ!

Gerçekten bütün cinsiyetleri kabul eden ve kural dahilinde olan dünyadaki tek spor.  Biz bu kurala “maksimum 4” kuralı diyoruz. Ve şu şekilde işliyor; aynı anda oyunda olan 6 kişiden en fazla 4’ü aynı cinsiyetten olabiliyor. Bu 4 kadın 2 erkek olabilir, 1 erkek 2 kadın, 3 farklı cinsiyetten insan olabilir. Bu sporda kendinizi hangi cinsiyette tanımladığınız dikkate alınır. Türkiye’de LGBT olmanın zorluğunu bilemem ancak tahmin edebilirim ve bu sporun sevdiğim yanlarından biri de Türkiye’de yeterince zor zamanlar yaşayan LGBT bireylerin Quidditch oynarken ve bu ortamda bulunurken kendilerini rahat ve mutlu hissetmeleri. Aynı zamanda LGBT topluluklarıyla da ortak antrenmanlar yapıyor, bu güzel sporu herkese yaymaya çalışıyoruz.

QUIDDITCH’İ ÇEVRENİZE ANLATIRKEN NASIL TEPKİLER ALIYORSUNUZ?

Genelde ilk anlatışta insanların kafasında sopaya nasıl biniyorsunuz, o sarı top nasıl oluyor acımıyor mu? gibi sorular oluyor kafalarında. Tabi bu gören insanlar için geçerli. Hiç görmemiş ve Harry Potter ile hiçbir şekilde alakası olmayan insanlara anlatmak gerçekten komik oluyor. “Nasıl yani bacağınızın arasında şimdi bir metre boru ile mi koşuyorsunuz?” Bazen “Nasıl yani kadın erkek birlikte mi oynuyorsunuz?” gibi sorulara da maalesef maruz kalıyoruz ve aslında her şeyden önce biz bu toplumsal cinsiyet algısını kırmaya çalışıyoruz.

TÜRKİYE MİLLİ QUIDDITCH TAKIMI! EFSANEYDİ, GERÇEK OLDU…

Biz bu sporu Türkiye’ ye getirdikten sonra gerçekten beklediğimizin çok üstünde bir ilgi gördü ve işi resmiyete geçirmemiz gerektiğini fark ettik. Önce bir dernek kuruldu. Bir lig oluşturuldu. Şuanda Türkiye’de derneğe kayıtlı 17 takım var. 3 tane Türkiye Kupası düzenlendi. Üç turnuvanın da namağlup şampiyonu Metu Unicorns oldu. Geçen sene ligin şampiyonu ise ODTÜ Hippogriffs’idi.

Lisanslı olarak maalesef bir milli takımımız yok ve resmi olarak Türkiye ismini milli takımımızda henüz kullanmıyoruz. Bu konuda çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Geçen sene milli takımımız italya’da 12 Avrupa ülkesi arasında 6. oldu. Bu sene benim koçluğumda Amerika, Kanada, Uganda, Pakistan, İngiltere ve Fransa’nın da bulunduğu 24 takımın hali hazırda başvurusunu gerçekleştirdiği bir Dünya kupası düzenlenecek ve hedefimiz birinci olmak. Biz Team Turkey (Hindi Takımı) olarak ülkemizi gururla temsil etmeyi planlıyoruz.

İLGİ NASIL? SERT BİR SPOR OLMASI OYUNCU BULMANIZI ZORLAŞTIRIYOR MU?

Aslında ilgi yüksek ancak çoğunlukla insanlar “Hadi gel Quidditch antrenmanı izleyek, iki güleriz” diyerek geliyor ama daha sonra Quidditch vazgeçilmezleri haline gelebiliyor. Evet, sert bir spor ancak amacımız spora eşitliği getirmek ve önyargıları kırmak. Açıkçası takımımızda kadın oyuncuların çoğunlukta olduğu zamanlar çok sık yaşanıyor. Unicorns Quidditch olarak birçok lise öğrencisinden de gelip bize takım kurmamızda yardım eder misiniz şeklinde talepler alıyoruz. 2 yıl önce kurulan bir sporun liselere de ulaşması çok harika bir şey.

DÜNYADA QUIDDITCH

Amerika da başlamış olmasının getirisiyle, Amerika takımları Avrupa’dan daha ilerideler. Şuan Amerika’da 400, Avrupa’da 100’ü aşkın takım bulunmakta. Sadece İngiltere’de 32 takım bulunmakta. Her sene Avrupa kupası düzenlenir. Geçen sene ilk kez Türkiye’den Unicorns olarak biz katıldık ve 2. Lig 2.si olduk. Bu sonuçta ölüm grubuna düşmemizde etkili oldu tabi. Ancak bu sene Türkiye’ den 3 takım katılıyoruz ve hedefimiz her zaman olduğu gibi 1.lik.

Aynı zamanda  Unicorns Quidditch olarak Türkiye’de ilk uluslararası Quidditch turnuvası olan İntergalaktik Cup’ı Adana ve Mersin’de olmak üzere 2 kez gerçekleştirdik ve ilgi ile karşılandı.

 

PEKİ BİZ BU SPORU OYNAMAK YADA İZLEMEK İSTERSEK NERELERE GİTMELİYİZ?

İstanbul’ da iseniz ITU HoneybeesBOUN Centours veya FMV Işık Üniversitesi Quidditch takımlarıyla iletişime geçerek antrenmanlarına katılabilirsiniz.

Eğer Ankara’da iseniz şanslısınız çünkü Quidditch’in başkentindesiniz burada Unicorns QuidditchODTÜ HippogriffsHacettepe Phoenix ve Bilkent Foxes takımlarıyla ya da Türkiye Quidditch Derneği ile iletişime geçerek Quidditch hakkında detaylı bilgi alabilir hemen oynamaya başlayabilirsiniz.

Bursa’da yaşıyorsanız Uludağ Üniversitesinde Uludağ Aragog’s takımıyla iletişime geçebilirsiniz.

Eğer Quidditch ilginizi çekti ise ancak sizin bulunduğunuz bölgede bir takım yok ise bizimle, diğer takımlar ile veya Türkiye Quidditch Derneği ile iletişime geçerek yeni bir takım kurmak için ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi ve desteği alabilirsiniz. Biz isteriz ki Türkiye’nin her yerinde Quidditch oynansın.

Eğer hala kafanızda soru işaretleri var ise buraya tıklayarak Unicorns Quidditch‘in Avrupa 3.sü ile olan maçını izleyebilirsiniz.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Yazılar
Benzer