PEBBLE; Kalpleri Kırık Bıraktı ve Gitti!

Paylaş

Giyilebilir teknolojinin sıkı takipçileri geçen hafta karmaşık duygular yaşatan bir mail aldılar Pebble’dan. Önce biraz geri gidelim:

Herhangi bir Pebble ürününe sahip değilim. Fakat Kickstarder’daki ilk zamanlarından beri heyecanla takip ettiğim, zaman zaman almaya yeltenip ertelediğim ürünler yarattılar. Özellikle yarattılar kelimesini kullanıyorum çünkü genellikle birbirini kopyalayan, ufacık değişiklikler ve geliştirmeler yapmayı marifetmiş gibi öve öve bitiremeyen hepimizin bildiği büyük firmalar gibi davranmadılar. Saatler konusunda çığır açarken, birilerinin de gözünü açtılar hatta.

Projeleri Kickstarter’ın fonlanma rekorlarını kırarken, günümüzde eşine pek rastlanmayan türde bir sadakat yarattılar müşterilerinde. Müşteri diyor olsak da, bir kısmı bu firmayı var eden destekçilerdi. Bugüne kadar 2 milyondan fazla satan Pebble modellerinin ilki için, 68.929 destekçi tam 10.266.845 USD yatırdı projeye. Apple’ın yenilikçi ve havalı ürünlerinin karşısında dokunmatik bile olmayan, e-paper ekranlı o tatlı çirkin saatleri, deliler gibi övdü insanlar.

Sonra Pebble Time geldi. Beş yüz bin dolar hedefledi, yirmi milyon dolar yatırım aldı.

Pebble teknoloji tarihine devasa değil ama çok orijinal bir masal olarak geçmişti bile. Güncellemeler, yeni uygulamalar, yeni özellikler… Teknoloji deyince aklımıza gelen tüm abilerin girişiyle pazarda etkileyici bir paya sahip olamamıştı Pebble. Yine de 2016’nın başlarında harika fikirlerle gelmişlerdi karşımıza.

Pebble 2, Time 2 ve bence en delicesine arzulanası ürünleri olan Core: Kendi tabirleriyle the ultra-wearable for running.”

Kendisi yukarıda gördüğünüz siyah minik cihaz. Tişörtünüzün kenarına takıyorsunuz, koşmaya başlıyorsunuz; Spotify’dan müziğinizi çalıyor, GPS üzerinden kayıt yapıyor, tüm bunları sesle kontrol ediyorsunuz, sesli notlar kaydedebiliyor, acil durum mesajı gönderebiliyor… Bluetooth veya kablolu kulaklık kullanabiliyorsunuz, o da sizin için tek şarjla 9 saate kadar konum kaydedip, müzik çalabiliyor…

Ve “hackable” olduğu için, yeni fikirlerle yeni fonksiyonlara araç olabilecek, gelişime açık bir ürün -dü. Artık yok. Artık ne Core var, ne Time 2, ne Time /round…

Heh. Eğer hayran kaldıysanız artık gelen haberlere üzülmek için bize katılabilirsiniz. Yazının başında bahsi geçen email şöyle diyordu:

Dear Pebblers,

Thank you all for beIng such loyal supporters and champIons of the Pebble community and brand. You helped start something fantastic when you backed our first Kickstarter project. Since then, we’ve shipped over 2 million Pebbles around the world!

We’ve loved sharing Pebble’s story with you—whether it’s a new product, software update, or simply staying in touch online and in person. Today, we’re closing one chapter and inviting you along for what’s next. We hope to answer as many questions as possible in our formal announcement, in Kickstarter Update #17, and on our Support site.

Kısaca şunları söylüyordu:

  • Sayenizde çok güzel işler yaptık, kralsınız.
  • Ama no more Pebble çünkü bizim şirketi FitBit satın aldı.
  • Aldığınız o saatler var ya, onlara bi şey olmuyor, şimdilik.
  • Ürünlerin fonksiyoları, servis kalitesi falan ilerde bozulabilir.
  • Kickstarter’dan yeni projemize destek olduysanız, sipariş verdiğiniz ürün gelmediyse, paranızı iade edeceğiz.
  • Bu arada garanti belgeleriniz var ya, onları atabilirsiniz. Çünkü artık garantiniz de yok, sorun çözme & nasıl yapılır sayfalarını silmiyoruz ama siteden. İdare edersiniz.

Pebble ekibinin önemli bir kısmı FitBit ailesine geçiş yaparken, Pebble donanımına veda ediyoruz. Ayrıca FitBit’in, Pebble cihazlar çalışmaya devam etsin diye çabaladığı da vurgulanmış, bu cümle kalbi kırık Pebble sahipleri için yazılmış sanki biraz da.

Haklı olarak Pebble almış, almak istemiş henüz eline ulaşmamış, almayı planlayan, hayran hayran yeni gelişmeleri bekleyen kitle için heves kırıcı bir mevzu bu. Temennimiz FitBit’in kafası yeniliğe, pratikliğe, geleceğin ürünlerini yaratmaya çalışan bu ekibi iyi değerlendirmesi.

Ve tabii FitBit’in zaman ilerledikçe Pebble’ın internetin sihri ile oluşmuş güzide kitlesine hitap edecek ürünler geliştirmesi.


Pebble’ın açıklamasının tamamı: https://blog.getpebble.com/2016/12/07/fitbit/

BONUS: Çok talihsiz başlık.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Yazılar
Benzer