IMAX ABD’de 3D’yi Azaltıyor, Darısı Başımıza!

Paylaş

Bir fragmana denk geldiniz, daha ilk otuz saniyesini izlediniz ve filme şimdiden coştunuz, hem gittikçe yükseliyorsunuz gördüklerinize hem de fragmanın sonu gelsin de vizyon tarihi neymiş öğreneyim diye merakla bekliyorsunuz. Tam filminize kavuşacağınız tarihi görüyorsunuz ki o da ne? Bir araya gelemeyesice o rakam ile harf yine karşınızda:

Benim kadar kabusunuz oldu mu 3D filmler bilmiyorum ama sinemada izlemek için heyecan duyduğum filmlerle arama giren bu “teknolojiden” nefret eder hale geldim. E 2D izle demeyin, yaşadığım şehirde yalnızca 3D olarak vizyonda olduğu için izleyemediğim filmler oldu, son örneği Guardians of the Galaxy vol.2’ydi. Bulanık gördüğüm sahneler, kafamı ordan oraya çevirip en doğru görüntüyü yakalamak için uğraştığım anlar, bunların hiçbiri film boyunca iki tane havada dönen cisim üzerime düşüyormuş gibi hissedeyim diye çekilecek işkence değil.

Fakat gün bugündür dostlar! Direndik ve kazanma ihtimalimizin hiç de az olmadığını gördük. IMAX CEO’su Greg Foster, The Wrap’e yaptığı açıklamada Kuzey Amerika’da iki boyutlu filmlerin üç boyutlulara göre daha fazla ilgi gördüğünü, bu nedenle daha az 3D vizyona getireceklerini söyledi. Yılın ikinci çeyreği sonunda firmanın açıkladığı finansal hüsran, seyircinin ne talep ettiğine daha yakından bakmalarına sebep olmuş olmalı ki Foster, tüketicilerin tercihlerini açıkça 2D’den yana kullandıklarını gördüğünü söylemiş. Mevzunun ne kadar net olduğunu ortaya koyan bir veri; geçtiğimiz yıl Hollywood’da tam 68 film ile vizyonda üç boyutlu film rekoru kırılırken, izlenme sayısında %8’lik düşüş yaşandığını gösteriyor.

Dunkirk Yolu Açtı, Blade Runner Koşarak Geliyor

Buna karşın 2D olarak vizyona giren ve IMAX kameralardan aldığı destekle hepimize harika sahneler izleten Dunkirk müthiş bir ilgi gördü. Yeni kararların yansımasına ilk örnek ise ekim ayında vizyona girecek olan Blade Runner 2049’un sadece 2D olarak beğenimize sunulacak olması diyebiliriz.

Tabii tüm bunlar Hollywood ekseninde konuşulanlar, elbet bize de yansıyacaktır. Ne zaman olur, 3D treninden ne kadar hızlı atlar bu firmalar şimdilik bilemiyoruz. Açıkça verilen mesaj ise IMAX’in üçüncü boyutu o çirkin gözlüklere sığdırmaya çalışmanın eğretiliğinin farkına varmış olması. Uzak diyarlarda azalarak bitecek gibi görünüyor.

Darısı başımıza.


3D’den vazgeçse de VR meselesine fena coşuyor IMAX. Belli ki o tarafta işler iyi de gidiyor.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Yazılar
Benzer